środa, 28 grudnia 2011

Jak napisać wniosek do działania 8.1?. Część I

parp e-usługi biznesplanZ puntu widzenia osoby przygotowującej biznesplan to chyba podstawowy dokument do pracy, z którego wielokrotnie śmiać mi się czciało się twierdząc, że to jedyny moment dokumentacji, którego staram na pamięć nim konkurs się rozpocznie. Generator wniosków oraz szablon jak uzupełniać generator stanowią jedność, która na wzajem się uzupełnia i jest po to samo: standaryzacji procesu sporządzenia biznesplanu e-usługi. Ściąga ma po kolei szczegółowy komentarz do tego jak rozumieć generator, co oznaczają każde pola i jak powinny być wypełnione. Niekiedy nawet odnoszę wrażenie, że jest ona dla opiniujących wnioski wRegionalnej Instytucji Finansującej myślę, że ważniejsza niż rozporządzenie czy kryteria oceny, bo bardzo często cytowana jest w opiniach, choć nie odnajduję w dokumentacji działania prawnego dla oparcia dla konkretnych działań i chętnie biorę ten fakt w przygotowywanych protestach ocen merytorycznych projektów e-usług. W niektórych RIF to działa, a w innych nie. Taki to zaszczyt dotyka twórców projektów.

Jeśli miałbym dać radę jak pisać wniosek POIG 8.1, to powiem krótko: wyłącz całkowicie mózg, przestań myśleć o tym jaki masz fajny projekt, i punkt po punkcie idź za instrukcją. To jedyna skuteczna metoda przygotowania wniosku. Sam muszę pilnować się, bo tak mi się podoba pomysł klienta, dla którego pracuję , iż uciekam myślą w świetlaną przyszłość i mam tendencję do mówienia więcej niż żąda tego dokumentacja. Powiem to jeszcze raz: instrukcja wypełniania wniosku czyni proces standardowym. Jeśli chcesz być oceniony jak inni wnioskodawcy, to nie kombinuj, nie wymyślaj, tylko odpowiadaj na pytania i nic więcej. Rzeczoznawca nie będzie oceniał twojego geniuszu, tylko zgodność z celami programu PO IG 8.1 i tego się trzymaj, a instrukcje traktuj jako drogowskaz i przepis na sukces. Nie myśl, podkreślam: nie myśl, tylko stosuj się do wytycznych instrukcji.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

piątek, 23 grudnia 2011

Co w podsumowaniu PO IG 8.1?

Projekty 8.1 to nie księżna z bajki tylko konkurs obwarunkowany twardymi przepisami, który nie musi prowadzić na wyżyny finansowe. Wprost przeciwnie, może oznaczać kłopoty, z którymi trzeba będzie walczyć. Trzeba jednak pamietać, że jest to program, który w intencjach swoich autorów powinien stymulować rozwój nowatorskich firm, choć niekoniecznie biznesów osób bez zaplecza finansowego.

8.1 model biznesowyOsobiście lubię pisać wnioski na konkurs 8.1. Mimo, że obszary pomysłów są często tożsame, to zawsze jest jakiś element, który jest w stanie zagrzać mnie do pracy i pozwolić przygotować interesującą aplikację. Walka o dotację nie kończy się z chwilą złożenia wniosku w RIF tylko z chwilą otrzymania negatywnej oceny. To wyzwala dodatkową adrenalinę i pozwala twórczo podejść do argumentacji w proteście oceny. Najważniejsze, to nie załamywać się i dalej walczyć o pomysł. Nie poddaje się łatwo, przeszkody mi nie straszne. Czego i Wam życzę.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

poniedziałek, 19 grudnia 2011

Konkurs o dofinansowanie z UE e-usług. PARP PO IG działanie 8.1. Część I

Motto

Napisz wniosek tak, by nawet rzeczoznawca go zrozumiał

Subiektywnie o korzeniach PO IG 8.1

innowacyjna gospodarka 8.1Historia programu PARP PO IG działanie 8.1 miało początek roku 2008, kiedy to po raz pierwszy, po mniej więcej roku solidnych takich starań, które dotyczyły już szczegółów programu a nie ogólnych jego zamiarów przygotowano pierwszą jego edycję. Wtedy też po raz pierwszy spotkałem się z nim., ale przyniosło ze sobą dość zaskakujące skutki. Moje doświadczenie z programem 8.1 zaczęło się w czerwcu czy może lipcu 2008 kiedy spojrzałem ogłoszenie na stronie PARP, że instytucja ta poszukuje rzeczoznawców IT, którzy są w stanie by weryfikować wnioski ze strony ich rzetelności z celami. Już wtedy od jakiegoś czasu byłem członkiem Izby Rzeczoznawców Polskiego Towarzystwa Informatycznego i zebranie odpowiedniej dokumentacji, w tym rekomendacji i referencji z różnych organizacji, dla których sporządzałem ekspertyzy IT i zarządzałem projektami informatycznymi, w tym działaniami e-usług, nie stanowiło to żadnego problemu.

parp poig 8.1W niedługim czasie posiadałem komplet dokumentów i złożyłem je w PARP. W ciągu około miesiąca uzyskałem wiadomość zwrotną, że organizacja ta zaprasza mnie w poczet rzeczoznawców zewnętrznych oceniających wnioski w programie Innowacyjna Gospodarka. Przygoda rozpoczęła się i zaraz po tym skończyła.

Już od maja 2008 gdy wiadomo było, że program dofinansowania innowacyjnych dochodowych pomysłów eusług ruszy wkrótce, przygotowaliśmy z moją żoną założenia pod system badań kompetencji menedżerskich zgodny z oceną 360 stopni, który od jakiegoś okresu w wersji tradycyjnej z niedużym wsparciem informatyki, używaliśmy w naszej codziennej pracy firmy doradczej (konsulting HR i konsulting IT). Przeniesienie idei z narzędzia off-line na on-line (ankiety badawcze metody 360 stopni) było tylko pozornie łatwe i jak się okazało, bez istotnych inwestycji w infrastrukturę informatyczną nie {byliśmy w stanie rozwinąć tego biznesu. Program PO IG 8.1 zdawał się być fajnym prezentem. Odkąd ukazała się latem dokumentacja konkursu niezwłocznie przygotowaliśmy projekt i złożyliśmy go w odpowiednim RIF (w między czasie kompletowałem też dokumenty by zostać rzeczoznawcą dla działania 8.1 i 8.2.). Nie chcąc popaść w konflikt interesu i posądzenia o stronniczość (wynik i konkursu o dofinansowanie miały ukazać się późną jesienią), w chwili gdy żona składała projekt w RIF wysłałem pismo do PARP rzetelnie przedstawiłem sytuację, powiadomiłem o możliwym konflikcie interesu i poprosiłem o wyłączenie mnie z prac komisji w RIF, w którego zasięgu byłem lub też wszystkich RIF, jeśli tego wymagała okoliczność (zdobyłem uprawnienia rzeczoznawcy nie tylko na jedno województwo. Z prac Komisji zostałem wyłączony, na początku lokalnej potem pozostałem i problem nie istniał na rok, gdzie po tym czasie ktoś się ocknął i w jednej chwili rozwiązał pozostałe umowy ze mną o świadczenie usług zewnętrznego dostawcy w innych programach innowacyjnej gospodarki ze względu na potencjalny konflikt interesu. Pewnie instytucja chciałby odebrać mi jeszcze pamięć tych wydarzeń i zdobytych umiejętności, ale tego nie był w stanie i jeszcze przez najbliższy rok nie odezwę się na temat funkcjonowania mechanizmów oceny wniosków w tamtym czasie. Nie mam w planach ryzykować sądem.

parp działanie 8.1Przy okazji, uznano nam wówczas dofinansowanie UE dla naszego pomysłu na kwotę trochę ponad 200 tys. złotych lecz po roku zrezygnowaliśmy z tych funduszy i zerwaliśmy umowę. Różnice kosztów walut o prawie 50% doprowadził, że nie bylibyśmy w stanie dokonać wszystkich zaplanowanych zakupów w warstwie sprzętowej IT oraz niezbędnego oprogramowania bazodanowego i postanowiliśmy rozwijać myśl przez codzienny organiczny wzrost biznesu, co robimy do dziś. Między czasie zdobyliśmy zaufanych klientów z bardzo wielu w Polsce przedsiębiorstw (głównie FMCG) i nie narzekamy na to źródło przychodu. Z zbiegiem czasu okazało się, że tutaj nie zwycięża informatyka i realizacja pomysłu za pomocą narzędzi informatyki, a tylko ciężka, wielogodzinna praca nad zdobywaniem umiejętności interpretacji uzyskanych w badaniu empirycznym rezultatów. Co nam po tym, że ankiety mamy obsługiwane przez automatykę z dostępem on-line przez internet. Prawdziwa wiedza o pracowniku ocenianym leży w stosunkach z innymi, które widać wyłącznie sprawdzając globalnie rezultaty badania, a nie kreśląc słupki otrzymanych odpowiedzi na pytania ankiety. Ale to zupełnie nowa opowieść i postaram się również ją zademonstrować. Dzisiaj śmiać mi się chcę widzę następne implementacje metody 360 stopni które są dostępne w sieci z uwagami, że|autor właśnie złapał Pana Boga za nogi i jego wskaźniki, bo np. są w poprzek a nie wzdłuż mówią wiele o człowieku. Oj bez wyobraźni.

parp dofinansowanie 8.1A przy okazji, wielu autorów składających dokumenty aplikacyjne o unijne dofinansowanie pilnują swoich pomysłów jak cudu. Wiem, jak najkochańsze dziecko, wychowany pomysł innowacyjnej e-usługi itd. Otóż, nie łamiąc umów o poufności mogę z całą odpowiedzialnością za słowa stwierdzić: innowacja była na początku w pierwszym i drugim konkursie, w następnej kolejności pomysły powtarzały się. Z całą pewnością można je było zgrupować w osiem, może dziesięć grup pomysłów (ciekawie zrobił to PARP w wydanym w 2011 r. dokumencie z dobrymi praktykami POIG 8.1). Choć każdy wnioskodawca inaczej przygotowuje różnie tworzą swoje założenia, ale w zasadzie powtarzające się historie, w których trudno zauważyć jest coś naprawdę innowacyjnego. Zazwyczaj u podstaw źródeł przychodu jest ogomny optymizm, że potencjalni kupcy z pewnością będą kupować najgorszy chłam reklamowy za olbrzymie pieniądze i dzięki temu dawać zarabiać wnioskodawcy, ale na pytanie ile byś za taki e-produkt zapłacić pada enigmatyczna odpowiedź, że na pewno nie tyle, ale reklamą uda się przekonać nabywcę. Wnioskodawco, nabywca e-usługi nie jest naiwny, a przynajmniej nie planuj, że przewyższasz go sprytem, inteligencją i odpornością na reklamę. Podstawowym kryterium dla mnie opinii o danym projekcie jest to, czy warto kupić tę usługę i jak powinna wyglądać od stronnych technicznej i organizacyjnej, żebym miał łatwiej. Jeśli zastanawiam się, że tak, fajny pomysł, świetnie opakowany i jest mi niezbedby, to go kupuję, ale jeśli nie mam pewności czy sam chciałbym taką e-usługę nabyć, to z całą pewnością tego zakupu nie zrobię, a w rezultacie Spółka konsultingowa IT, w której jestem partnerem nie zaangażuje się zadania napisania takiego wniosku o dofinansowanie.

Wrócę jednak do głównego myśli, czyli ogólnych przemyśleń na tematy przygotowania projektów PARP POIG działanie 8.1.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

środa, 14 grudnia 2011

Wdrożenie i okres utrzymania rezultatów

po ig 8.1 wskaźnik rezultatu i produktuWdrożenie projektu na innowacyjne e-usługi kosztuje. Toż samo dotyczy okresu utrzymania rezultatu e-usług. Zysk musi być, bo inaczej firma upadnie. Pytanie na dziś: jak da się połączyć powyższe w spójną całość zwana wnioskiem o dofinansowanie?

Mój wywód rozpocznę od końca czyli ile w rzeczywistości musisz mieć gotówki, by utrzymać płynność finansową? Dla przykładu weźmy rozwiązanie, w którym wnioskodawca nie posiada innych źródeł przychodu i finansuje działania biznesowe wyłącznie z zaliczki, refundacji etapowych oraz środków własnych. Załóżmy dla uproszczenia, że projekt składa się z 4 etapów po 6 miesięcy i w każdym wnioskodawca winien ponieść zbliżone koszty. Załóżmy ponadto, że zaliczkę otrzymał w połowie I etapu i zwrot refundacji trwa ca. 6 miesięcy (akceptacja rozliczenia etapowego przez RIF + zwrot dotacji). W ramach zaliczki Beneficjent otrzymał 30% ogółu kosztów kwalifikowanych, co znaczy, iż gotówka skończy mu się po koniec pierwszego etapu, bo do wszystkich kosztów trzeba dodać VAT i nie zapominać, że dotacja obejmuje 70% ogółu kosztów kwalifikowanych. Drugi etap musi być finansowany ze środków własnych. Trzeci również, bo refundacja za drugi będzie dopiero na początku czwartego i z niej zostanie pokryty koszt etapu IV. Jasno widać, przy obecnym progu dofinansowania, Wnioskodawca powinien posiadać w praktyce na koncie ponad 50% ogółu kosztów kwalifikowanych brutto lub blisko 70% kosztów kwalifikowanych netto. Bez tego nie utrzyma płynności finansowej. Nieco lepiej jest wówczas, gdy ma dodatkowe źródło generujące przychód na poziomie kosztów poszczególnych etapów, bo może odliczyć VAT od faktur sprzedażowych i zmniejsza mu to udział własny niezbędny do utrzymania płynności finansowej o około 20%, co daje około 50% ogółu kosztów kwalifikowanych netto.

Jak widać, projekty 8.1 nie są adresowane do biednych początkujących tylko jak mówi moja żona, do starych wyjadaczy na rynku, które chcą zmniejszyć kwoty CIT i pompują środki w praktycznie niedochodowy za to dotowany ze środków UE program. Zastanów się zanim podpiszesz umowę, czy spełniasz to kryterium.

Zakładając, że twój pomysł jest dobry, nie daj się uwieść kwotom maksymalnym dofinansowania UE. Wydatki zaplanuj tak, by dał się łatwo modyfikować podczas realizacji i by można było wiele z kosztów zadań zmniejszyć o pracę własną (niestety to nie jest koszt kwalifikowany). Wymyśl projekt o wartości 100 – 150 tys., nie popadniesz wtedy w kłopoty, a jeśli realizacja nie przyniesie spodziewanych zysków, to dasz radę taką kwotę dotacji w okresie utrzymania rezultatów zwrócić do RIF. Zalecam ostrożność (wiem, co mówię, bo właśnie jeden z projektów stracił u nas płynność finansową; jest źle, bo plan naprawczy oparty jest o kilka nieweryfikowalnych obiektywnie założeń.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

sobota, 10 grudnia 2011

Weryfikacja aplikacji PO IG 8.1 przed przesłaniem do RIF

Generator wniosków PARP PO IG 8.1Bardzo ważnym zadniem związanym z przygotowaniem i dostarczeniem wniosku w obszarze PO IG 8.1 jest kontrola wniosku zrobiona przez menedżera projektu krótko przed dostarczeniem do RIF. Wielokrotnie sprawdzając swój tekst trudno jest dostrzec drobne literówki.

Poważniejszym problem jest nieadekwatność wniosku z celami wsparcia z UE innowacyjnych e-usług, może zawierać niezgodne z dokumentacją przypisania kosztów składników projektu do listy kosztów kwalifikowanych projektu. Znacznym ograniczeniem są także niespójnie przdstawione wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu. Te błędy grożą negatywną oceną, który wymagał włożenia dużo wysiłku.

Należy w takiej sytuacji pozwolić komuś, z doświadczeniem z tego rodzaju biznesplanami poznać swój tekst (poufność zapewnia umowa o poufności) i dać mu szansę odnieść krytycznie do idei i zawartości wniosku. Pozwala to łatwiej odkryć nieścisłości w tekście i szybko przed złożeniem aplikacji w RIF nanieść poprawki.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2,


Słowa kluczowe: weryfikacja wniosku, sprawdzenie wniosku, składanie wniosku, składanie projektu, składanie biznesplanu, wysyłka biznesplanu, PO IG 8.1, PARP 8.1, PARP e-usługi

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Wolne etaty dla specjalistów. Dyskusja o rynku pracy w Polsce

Wolne etaty na stanowiskach technicznychW artykule dostępnym w portalu gazeta.pl podjęto często ostatnio podejmowany temat badania rynku pracy w Polsce. Autor sugeruje: w kraju brakuje chętnych do pracy na różnych, w dużej mierze technicznych stanowiskach pracy.

Z przedstawionej oceny wynika (badanie oparto o badania organizacji ManpowerGroup pt. "Niedobór talentów 2011"), iż dziś w Polsce ma znaczenie duże zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzinach technicznych oraz pracowników niewykwalifikowanych.

Choć w 2011 mniejsza liczba podmiotów gospodarczych mówi, że nie nie potrafi pełnej obsady ważnych dla ich funkcjonowania wakatów niż wystąpiło to w minionym roku, to specjaliści HR wyjaśniają to spadkiem ogólnej liczby etatów nie zaś powiększaniem zasobów wykwalifikowanych kadr.

Najprawdopodobniej dla każdego, kto choć parę godzin miał do czynienia ze uczeniem młodych ludzi oczywistym było, iż proponowana przed kilkoma laty regulacja oświaty spowoduje kataklizm na rynku zatrudnienia. Szkoda tylko, że zapatrzeni w siebie rządzący nie byli gotowi wysłuchać opinii ulicy. Pamiętając przy tym, że zmiany demograficzne czeka nas tragedia na rynku zatrudnienia, której skutki odczujemy na emeryturze.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: praca w polsce, poszukiwanie pracy, firmy pośrednictwa pracy, dam pracę, gazeta.pl, manpowergroup, badanie hr